Vi bjuder in till gudstjänst

1 juni kan vi åter börja samlas. Vi får vara 50 stycken, plus de som medverkar i en samling eller gudstjänst. Sällskap om fyra, ska kunna hålla avstånd om minst 1 meter i sidled samt framåt och bakåt. Vi kommer att ha anvisade platser i kyrkan.

Steg två planeras införas 1 juli med fler lättnader för samlingar och gudstjänster. Då ska gränsen vid inomhusevenemang höjas till 300 personer, om det finns anvisade sittplatser och smittläget tillåter det.

Så vänner, på söndag den 6 juni kan vi vara 50 stycken, plus de som medverkar. Ingen anmälan. Du kan som tidigare se gudstjänsten på startsidan eller Youtube.

Kyrkkaffe beräknas starta 1 juli då vi öppnar upp i steg 2 och fler restriktioner upphör.

Varmt välkommen till våra gudstjänster och samlingar!
Församlingsledningen i Lorensbergskyrkan